הרכבת שלד הלווייתן מאשקלון החלה

בשבוע שעבר התחלנו בהרכבת חוליות עמוד שדרה של שלד הלוויתן המצוי מאשקלון. להלן מספר תמונות מהעבודות ההתחלתיות. סיום הרכבת השלד צפוי בעוד כחודשיים-שלושה.

גופת זיפיוס מרקיבה בגן הלאומי באכזיב

ביום שני 22/8 התקבל דיווח על גופת צב, שהתבררה מאוחר יותר כגופת זיפיוס חלול חרטום זכר מבוגר, שנשטפה לגן הלאומי בחוף אכזיב בשעות אחר הצהריים. הגופה (כמקובל בגופות הנשטפות לחוף בתקופת הקיץ) הגיעה במצב ריקבון מתקדם יחסית. ד"ר עוז גופמן ותמר תדמור העבירו את שרידי הגופה לאוסף השלדים שלנו במכון ללימודי ים ע"ש רקנאטי באוניברסיטת חיפה.

פרטים חיים ממין זה טרם נצפו וזוהו בוודאות בטבע על ידנו עד כה, אך בעבר נשטפו גופות ממין זה בחופי הצפון ובאחד המקרים גם הוחף פרט חי ליד שפיים, שנפטר כעבור כחצי שעה ובקיבתו נמצאו שקיות ניילון במשקל כולל של 4.5 ק"ג.

תודה לערן חיות ואורי אשר, שהתעקשו שה"צב" הוא יונק ימי ואין להשליך את גופתו לאשפה ורשות הטבע והגנים שסייעו לנו להוציא את השרידים.

אלה הן תמונות שצילם יניב שוורץ – חלקן קשות לצפייה, אבל הריח בכל מקרה נחסך מכם…

הדבר הגדול הבא

תערוכת מחמל"י מתארחת בפסטיבל בנמל יפו החל מחול המועד פסח. פרטים נוספים אפשר לקבל בהזמנה לפתיחה החגיגית שתתקיים ב-21/4 ובדף המיוחד לתערוכה – דולפינים בנמל יפו. הכניסה לתערוכה ולכל הפעילויות היא בחינם והיא מתאימה מאוד גם לילדים!