פסח עזב והדולפינים שבו להרצליה

יצאנו בבוקר יום שבת 14/4/12 לסקר שיגרתי עם מועדון היאכטות שיא-גל. הים היה נפלא לדולפינים, ללא רוח וללא גלים. לאחר כשעת הפלגה צפון מערבה, ראינו את מכמורתן בילו היפואי, דרומית לנתניה. מאחוריו התגלה הדולפין אוהד (שנצפה לראשונה ב-2010), דולפין בודד כנראה זכר, שעקב אחרינו מדרום נתניה ועד להרצליה במשך כשעתיים. במהלך המעקב, הדולפין צלל צלילות ארוכות לחפש מזון בקרבת רשת המכמורתן, אשר נגררת על קרקעית הים וכמעט ולא התעניין בנו.

הים הרגוע אפשר לנו לראות במרחק להקת דולפינים נוספת, אשר מנתה כ-7 דולפינים. בלהקה הזו היו שני גורים. הפרטים הבוגרים לא מוכרים, אבל לא את כולם הצלחנו לצלם. בהמשך, להקה נוספת של כ- 5 דולפינים בוגרים התגלתה מערבה יותר, כ-8 ק"מ מערבית לחוף הרצליה. בלהקה הזו היו הדולפינים המוכרים גבע (שנצפה לראשונה ב-2005 במכמורת). השנה כבר פגשנו אותו בפברואר. בנוסף נצפה גם הדולפין Duke, אשר תועד לראשונה בקטלוג מחמל"י בשנת 2007. אליהם הצטרף אוהד, אשר עזב את המכמורתן וחבר לגבע וDuke למופע קפיצות מרהיב. קטלוג הדולפינים המזוהים מונה היום 144 דולפינים מוכרים. באופק ראינו עוד כ-8 דולפינים, אבל אליהם כבר לא הספקנו להגיע.

הים היה מלא בבעלי חיים מלבד הדולפינים: עשרות יסעורים ממינים שונים, סולות צפוניות (נדיר בתקופה הזו של השנה), חמסן ושחפים רבים. לצערי, הים השקט הבליט גם את הכמות האדירה של לכלוך (בעיקר שקיות ניילון), שנמצא לצערנו הרב בים שלנו.

אגב, באחת התמונות ברקע מופיעה היאכטה נחמה של מנחם, שכרגיל היא אבן שואבת לדולפינים. פגשנו אותה בים על יד להקת הדולפינים המקפצים.

את נתיב הסקר ניתן לראות רק ב-Internet Explorer.

הפגישה החודשית – הפעם בנמל יפו

פגישת מחמל"י החודשית של חודש אפריל 2011 תתקיים באופן יוצא מהכלל באתר התערוכה "דולפינים בנמל יפו" – במחסן 2 של נמל יפו. בתכנית:

14:00-14:30 סיור מודרך בתערוכה,אותו יעביר יו"ר מחמל"י, ד"ר אביעד שיינין

14:30-14:45 עדכון חודשי

14:45-16:00 פגישת עבודה

להתראות!

הדבר הגדול הבא

תערוכת מחמל"י מתארחת בפסטיבל בנמל יפו החל מחול המועד פסח. פרטים נוספים אפשר לקבל בהזמנה לפתיחה החגיגית שתתקיים ב-21/4 ובדף המיוחד לתערוכה – דולפינים בנמל יפו. הכניסה לתערוכה ולכל הפעילויות היא בחינם והיא מתאימה מאוד גם לילדים!