גוויות דולפינים נוספות באשדוד וביפו

ביום רביעי 24/8 התקבלו שתי ידיעות על גופות דולפינים שנשטפו לחוף. ד"ר אביעד שיינין יו"ר מחמל"י הגיע למקום ההחפה של הדולפינים, צילם אותם (אזהרה: תמונות קשות לצפייה) ודגם את גופות הדולפינים.

הדולפין ראשון, בחוף העלייה ביפו ממין דולפינן מצוי, נקבה צעירה מאוד באורך 155 ס"מ. אין רקמת עור, מעטפת חיצונית ורודה עם גבשושיות, איברים פנימיים בחוץ והרקמות רקובות. שיניים, שריר וגולגולת נדגמו.

דולפין שני, בחוף אורנים באשדוד ממין דולפינן מצוי, כנראה זכר, אורך 223 ס"מ, רקוב, יש עדיין עור שחור על חלק מהגוף. כל איזור הבטן ועד לאיבר המין כולל חסרים, נראה שמישהו חתך בסכין את רקמת העור והשריר וחתך נוסף מתחת ללסת התחתונה, שגרם לחשיפת העצמות הלסת ולסת ימין שבורה. החתכים לא היו של שיניי כריש אלא חתך ישר מאוד של סכין. הקיבה בלטה החוצה ותכולתה החלה להישפך. היא הייתה מלאה ורובה נאסף לדגימה, כמו גם סנפיר ימין, גולגולת ועצמות הלסת התחתונה, שיניים ושריר.

לחופש נולדו – גורי דולפינים חדשים

סקר מאוד מיוחד היה לנו ביום שישי 17/6/2011, כשהפלגנו על גבי היאכטה נחמה, עם הסקיפר מנחם לוין וצוות נהדר. הפלגנו דרומה לאזור יפו – בת-ים. כעבור שעה וחצי, כ-4 מייל מהחוף הבחנו בלהקה גדולה של דולפינים מהמין דולפינן מצוי בים הפתוח. בלהקה היו כ-15 פרטים, בעיקר אמהות וגורים בגילאים שונים. משמח ביותר היה לראות שני גורים קטנטנים שאך זה נולדו! בנוסף, צפינו בגורים גדולים יותר ובמספר דולפינים צעירים שפצחו במופע אקרובטיקה, שטרם נראה כמותו בסקרים בישראל (ראו התמונות להלן). במהלך רוב הסקר הלהקה הראתה התנהגות חברתית ומנוחה. לאחר כשעתיים של תצפית מלהיבה עזבנו את הדולפינים, ביניהם זיהינו את הדולפינה אריק והדולפין סליטי. שתי האמהות החדשות כבר נצפו השנה בסקר קודם, אבל עדיין לא קיבלו שם.

ארז ארליכמן פרסם כתבה יפה ב-ynet על התצפית, בה שולבו קטעי וידאו שצילם יורם גולדהמר. כתבות על הסקר התפרסמו גם באתר הארץ ובאתר nrg מעריב.

זהו מסלול הסקר שערכנו והתמונות המובטחות להלן:

הפלגת קורס מבוא ליונקים ימיים

הפלגת המחזור הראשון של קורס מבוא ליונקים ימיים של בית הספר לרפואה וטרינרית בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה, יצאה לדרך בבוקר יום שלישי 17/5/11 מהמרינה בהרצליה על גבי יאכטה של שיא-גל. גלי גיבוע (swell) בגובה של כחצי מטר, עם רוח בעוצמה בינונית וראות לא טובה, הנמיכו את הציפיות. הפלגנו דרומה וסרקנו את הים. לאחר כשעתיים וחצי, מערבית ליפו כ-3 מייל מהחוף, פגשנו את מכמורתן "בילו". אחרי ירכתי המכמורתן, זיהינו להקה של ארבעה דולפינים מהמין דולפינן מצוי: שלושה בוגרים וגור (גדול יחסית – כנראה שנולד בשנה שעברה). בהמשך התצפית הצטרפו עוד בוגר וגור לירכתי המכמורתן, אבל לא הצטרפו ללהקה הראשונה. פרטים על זהות הדולפינים בהמשך. במהלך כל התצפית הדולפינים עסקו בשיחור (חיפוש) מזון באזור רשת המכמורתן. חלק מצוות מחמל"י והסטודנטים חש ברע במהלך התצפית ונאלצנו לחזור לאחר 50 דקות שהייה עם הדולפינים, לא לפני שצילמנו את כל הפרטים בלהקה.

את נתיב הסקר ניתן לראות בקישור הזה.

תודה לצוות הסוקרים של מחמל"י: ענבל, רונית, לירון ודני מ.

צילום: ד"ר אביעד שיינין

שובם של הדולפינים הותיקים

ביום שישי 15/4 בבוקר יצאנו לסקר לטובת עמיר בלבן, איש החברה להגנת הטבע וכתב הטבע של התוכנית שש עם עודד בן-עמי, שהגיע אלינו דרך משרד יחסי הציבור של נמל יפו, במטרה לקדם את התערוכה דולפינים בנמל יפו בתוכנית. יצאנו על גבי יאכטה של מועדון היאכטות של שיא-גל עם צוות מתנדבים שעבר הדרכה באיסוף נתוני סקר: מירב, רונית, שי, צפריר, דורון, ירון ויסעור. בנוסף, הצטרף גם יגאל, הצפר בעל עיני הנץ. לאחר שעתיים וחצי של חיפוש, קיבלתי מסרון מנמרוד, הסקיפר של מכמורתן העתיד, שהוא רואה שני דולפינים ליד המכמורתן, 2.5 מייל מערבית לחוף יפו. לשמחתנו היינו קרובים ותוך עשרים דקות חברנו למכמורתן וצפינו בלהקה של 6 דולפינים, מהמין דולפינן מצוי, ביניהם גור אחד. הדולפינים עקבו אחר המכמורתן בדרך צפונה ולקראת הרצלייה חברו ללהקה עוד 5 דולפינים. אפשרויות הצילום היו מרובות ואני מקווה שתצא כתבה טובה, שתשודר ביום ראשון או חמישי, בהתאם לאירועי האקטואליה ותקדם את התערוכה שלנו.

בניתוח מהיר של התמונות, היו בסקר הזה המון דולפינים מוכרים וותיקים. הנה טבלה קצרה של הדולפינים שראינו:

שם הדולפין 

נראה לראשונה

זוויג

פרטים נוספים

זיגי

במרכז בשנת 2005

נקבה

נראתה ללא זיגזג (הגור הקודם שלה), צפויה ללדת השנה. אחת הדולפינים הנצפות ביותר בחופי מרכז המדינה

סוקי

במרכז בשנת 2005

נקבה

נקבה, נראתה ללא גור קטן, אבל סוכר הגור בן החמש שלה נראה איתה.

סוכר

במרכז בשנת 2005

לא ידוע

אז גור קטן היום כבר דולפין בוגר, יתכן נקבה שנשארה עם הלהקה של אמא שלה (סוקי) שנים יגידו.

אפפי

במרכז בשנת 2004

כנראה זכר

חזר אחרי היעדרות של 7 שנים ללא תצפית, עם סנפיר גבי מאוד משונץ וייחודי

דרורה וגור

בצפון בשנת 2002

נקבה וגור

נראתה לראשונה בסקר בראש הנקרה ב2002, מאז נראתה בעיקר בצפון תצפית אחרונה ב-2009 ועכשיו היא מלווה בגור קטן פה המרכז

מיקי

במכמורת בשנת 2001

כנראה זכר

דולפין (כנראה זכר) במהלך שנות המחקר נראה במכמורת, תל-אביב, הרצלייה, בקיץ 2010 ראינו אותו באשקלון ועכשיו שוב במרכז

עדי

במכמורת בשנת 2000

כנראה זכר

נראה לראשונה באזור מכמורת, ואז כעבור 6 שנים נראה באזור אשקלון, מאז נראה באופן תדיר בין תל-אביב ואשקלון

באן וגור

במרכז בשנת 2007

נקבה וגור

באן עדיין עם הגור שנראה לראשונה ב2010, זה הגור עם הלקויות בעור באזור הפנים בצד ימין, נראה שהם הגלידו אבל השאירו צלקות פרטים בהמשך

דולפין לא מוכר

 

 

 

 

צילום: ד"ר אביעד שיינין