השבה לטבע של יסעור מצוי ו(כמעט) תצפית דולפינים

בתחילת השבוע יצר איתי קשר שמוליק לנדאו, מבית החולים לחיות בר של המרכז הזואולוגי ת"א-ר"ג (הספארי) ורשות הטבע והגנים, ושאל האם יוכל להיעזר בנו, על מנת לשחרר בלב ים יסעור מצוי, שסיים תהליך אישוש. מכיוון שמחמל"י הינו הגוף היחידי, שעוסק במחקר בים בישראל ונמצא עם ספינה בלב ים כפעם בשבוע, זו הייתה בהחלט פנייה הגיונית. סקר ראש השנה בשיתוף עם שיא-גל היווה פלטפורמה מצויינת למשימה. יצאנו למרחק של 4 מייל מהחוף, טווח שבו אנחנו מרבים לראות יסעורים, לטובת השיחרור. בתמונות להלן שמוליק משחרר את היסעור, שאחרי חודש וחצי בבית החולים, התקשה לעוף, אך היה מאושר לשוב לים.

בהמשך הסקר, נוסעי ספינה, שהפליגה קרוב אלינו, דיווחו שצפו בלהקה של 6 דולפינים, 2.5 מייל מערבית לרידינג – אנחנו לא הספקנו לראותם. לפי התמונות שהראו לי בגמר ההפלגה, היתה זו להקה של דולפינן מצוי.

ביום שלישי התקבל דיווח נוסף על להקה של כ-10 דולפינים, מערבית לבת ים, בעומק מים 25 מטר, שנצפתה בשעה 16:45. על פי התמונה, ככל הנראה מדובר בדולפין מצוי (התמונה היחידה איננה באיכות מספיק גבוהה).

לחופש נולדו – גורי דולפינים חדשים

סקר מאוד מיוחד היה לנו ביום שישי 17/6/2011, כשהפלגנו על גבי היאכטה נחמה, עם הסקיפר מנחם לוין וצוות נהדר. הפלגנו דרומה לאזור יפו – בת-ים. כעבור שעה וחצי, כ-4 מייל מהחוף הבחנו בלהקה גדולה של דולפינים מהמין דולפינן מצוי בים הפתוח. בלהקה היו כ-15 פרטים, בעיקר אמהות וגורים בגילאים שונים. משמח ביותר היה לראות שני גורים קטנטנים שאך זה נולדו! בנוסף, צפינו בגורים גדולים יותר ובמספר דולפינים צעירים שפצחו במופע אקרובטיקה, שטרם נראה כמותו בסקרים בישראל (ראו התמונות להלן). במהלך רוב הסקר הלהקה הראתה התנהגות חברתית ומנוחה. לאחר כשעתיים של תצפית מלהיבה עזבנו את הדולפינים, ביניהם זיהינו את הדולפינה אריק והדולפין סליטי. שתי האמהות החדשות כבר נצפו השנה בסקר קודם, אבל עדיין לא קיבלו שם.

ארז ארליכמן פרסם כתבה יפה ב-ynet על התצפית, בה שולבו קטעי וידאו שצילם יורם גולדהמר. כתבות על הסקר התפרסמו גם באתר הארץ ובאתר nrg מעריב.

זהו מסלול הסקר שערכנו והתמונות המובטחות להלן: