דולפינים נמרצים רבים ואחד הרבה פחות…

בבוקר יום שישי 10/5/2013 במסגרת סקר דולפינים של קורס יונקים ימיים, שאנחנו מקיימים בבית הספר לווטרינריה, הייתה לנו תצפית דולפינים יפה של 8 דולפינים מהמין דולפינן מצוי. בין הדולפינים היו שלוש אמהות, שלושה גורים ועוד שני זכרים ככל הנראה.

האמהות מוכרות: סלייד, אמיל ובאן. הגורים כולם כבר גדולים יחסית ופעילים מאוד. הזכרים הם סטמפי הוותיק, אחריו אנחנו עוקבים כבר משנת 2002, ועוד דולפין (מס' 1069 בקטלוג שלנו), המוכר לנו משנת 2011 אבל עדיין ללא שם.

במהלך הסקר ראינו גם עשרות רבות של יסעורים גדולים וצב ים חום אחד – למטה תוכלו לצפות במספר תמונות מהסקר וגם בסרט ווידאו, שהעלה וטרינר מחמל"י ד"ר דני מוריק.

בזה לא נגמר העיסוק שלנו בדולפינים באותו היום: סטודנטים של המכללה הימית במכמורת נתקלו במהלך הפלגת אימון בדולפין מת. רון יפה, מתנדב ותיק של מחמל"י, יצא עם סירה וגרר אותו לתוך מעגן מכמורת. עומרי בן אליהו, מתנדב וותיק נוסף של מחמל"י, דאג להעביר אותו למקרר של בית הספר לווטרינריה. מדובר בדולפין נוסף מהמין דולפינן מצוי, זכר צעיר, באורך של כ-210 ס"מ. הגופה הייתה טרייה. ככל הנראה נלכד הדולפין בציוד דייג וטבע. תודה לכול מי שעזר בהעברת הדולפין!

 

האסיפה הכללית – סיכום

ביום שישי 15/6/12 התכנסנו בכיתה הסמוכה למרכז מחמל"י, הממוקם בכפר הנוער הימי מבואות ים. יו"ר מחמל"י אביעד שיניין סקר את עיקרי הפעילות של שנת 2011, ווטרינר מחמל"י דני מוריק, תיאר את ממצאי הנתיחות, רכזת החינוך רפאלה בביש פירטה את הפעילות החינוכית העניפה והגזבר הנכנס שי גריסרו הציג את ההוצאות וההכנסות ומצב הקופה. מאיה אבירם הציגה את דו"ח וועדת הביקורת עם הלקחים הקשורים להתנהלות העמותה בשנה החולפת. את באי הכנס פינק צעיר חברי מחמל"י דניאל גופמן, שסומן כיורש האפשרי למנכ"ל.

בעלי תפקידים חדשים

ענבל לבין ולי תמיר תאיישנה את וועדת הביקורת במקום מאיה אבירם ואייה וולפסון.

לוועד מחמל"י הצטרפו מאיה אבירם, בועז משעול ואבנר הופמן.

רכזת המתנדבים ענבל לבין הגישה את התפטרותה לאסיפה, אך מכיוון שמדובר ברכזת המתנדבים הטובה ביותר שהייתה למחמל"י עד היום, ההתפטרות נדחתה על הסף 🙂

מרכז מחמל"י

בסיום האסיפה דנו באפשרויות להקים את מרכז מחמל"י, שיהווה את העוגן הפיזי והכלכלי שלנו ולמנות עובד חדש בשכר, שיסייע לנו להגשים חלום זה (נשמח לקבל הצעות למועמדים ראויים לתפקיד מאתגר זה). דיון ממוקד יתקיים בפגישה החודשית הקרובה. מכיוון שהאסיפה הכללית נערכה בחודש יוני, לא תתקיים פגישה חודשית ביוני והפגישה החודשית הבאה תיערך ב-27/7. להזכירכם, הפגישות החודשיות שלנו מתקיימות ביום השישי האחרון של כל חודש לועזי  והן פתוחות לקהל הרחב.

איחולי הצלחה והחלמה מהירה לניר הדר, בהצלחה לכל בעלי התפקידים ושיהיה לכולנו קיץ קריר ונעים!

הדולפין מאשדוד לא הצליח להתאושש – סבל מדלקת בריאות ובכבד

עדכון אחרון: יום שני 18/7/11

ביום שני 11/7/11, הגיע דיווח אחה"צ מיוסי המציל מחוף באשדוד על דולפין קטן שמנסה להחיף. ד"ר עוז גופמן שקיבל את הדיווח, ביקש לדאוג באמצעות מתנדבים במקום, להחזיק את הדולפין במים כשפתח הנשימה שלו מעל המים, עד להגעת הסיוע. אנשי רשות הטבע והגנים, שהגיעו למקום, התארגנו במהירות לפינוי והסעת הדולפין למרכז האישוש של המרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת. הדולפין הצעיר (דולפין זכר מהמין סטנלה פסוסה) הגיע למרכז האישוש (שנמצא גם ליד מרכז מחמל"י במכמורת) בשעות הערב. ד"ר גלעד ימין וטרינר מחמל"י, בסיוע יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי ים ווטרינרית המרכז לקחו בדיקות דם מהדולפין, הזריקו לו אנטיביוטיקה ונתנו לו עירוי נוזלים. מתנדבי מחמל"י (חלקם מיד בתום קורס סוקרים מוצלח שהסתיים בלילה בהדרכת ד"ר אביעד שיינין) ומתנדבי המרכז להצלת ים נערכו במשמרות למעקב וניסיון אישוש במהלך הלילה, אבל לצערנו הדולפין, כמו כל קודמותיו מהמין הזה, שהגיעו לאישוש בשנים האחרונות, נפטר. נתיחת הגופה לבדיקת נסיבות ההחפה והמוות התקיימה ביום חמישי 14/7/11 בפקולטה לווטרינריה ברחובות בניצוחו של וטרינר מחמל"י ד"ר דני מוריק. מממצאים ראשוניים עולה שמערכת העיכול הייתה ריקה, וכיבים נמצאו בקיבה. כמו כן בלוטות הלימפה היו מוגדלות במספר אזורים בגוף ואותר תהליך דלקתי בכבד ובריאות.

תודה לאנשי רשות הטבע והגנים, שהתארגנו בזמן קצר ובצורה נאותה להסעת הדולפין למרכז האישוש. תודה גם ליניב לוי מנהל מרכז ההצלה לצבי ים ולכל מתנדבי מחמל"י ומתנדבי המרכז להצלת צבי ים, שהתארגנו לשמירה ומעקב אחר הדולפינה במהלך הלילה!

מתנדבי מחמל"י אורי ושי דוגמים פליטה של הדולפין – צילום: לירון סמואלס