סקר דולפינים מוצלח באשדוד

הבוקר יצאנו לסקר דולפינים ממרינה אשדוד, על גבי היאכטה של אסנת וצחי ישורון. את צחי פגשתי בכנס בנמל אשדוד ושם הציע לעזור לנו בסקרים מאשדוד. יצאנו לים, הקפנו את האזור הסגור של כלובי הדגים ממערב, המשכנו צפונה לכיוון זוג מכמורתנים. את המכמורתן השני ליווינו דרומה, מזרחית לאזור הסגור של כלובי הדגים. במהלך הגרירה לא ראינו דולפינים בקרבת הרשת, אבל לקראת סוף תהליך הרמת הרשת הגיעו 3 דולפינים מהמין דולפינן מצוי. נראו פרטים צעירים עם סנפירים גביים חלקים יחסית (מבדיקה ראשונית נראה שאלה היו הדולפינים: ניפס, כנראה יתיר, ודולפין חדש). הדולפינים לא נשארו עם המכמורתן, ועברו לפעילות של מנוחה. לאחר כ-40 דקות, נעלמו הדולפינים ואנחנו חזרנו למרינה.

תודה לצחי, על תמיכה במחקר הדולפינים, לטל ממחמל"י ולצפרים: שחר ונתנאל.


הדולפינים מבקרים בכלובי הדגים באשדוד

ביום שלישי 6/12/2011 יצאנו לסקר מהמרינה אשדוד, במטרה לסקור את אזור כלובי הדגים, שנמצאים מערבית לנמל אשדוד כ-11 ק"מ מהחוף. אני מתכנן לעשות זאת מאז כנס היונקים הימיים, אבל בשל בעיות שונות עם היאכטות הזמינות עבורנו במרינה באשדוד, נמנע מאתנו לעשות זאת מוקדם יותר. לשמחתי, אברהם חכים, חבר טוב ובעלי היאכטה הותיקה דוריאן, שמח לצאת איתנו. המוטיבציה לצאת לסקר במועד הזה הייתה יוזמה משותפת של דוברת מחמל"י מירי כלפא וכתב מעריב ליאור דיין, בעל טור אישי במגזין סופשבוע של מעריב.

דוריאן היא יאכטה ותיקה ואיטית, אבל עם הצלחות לא מתווכחים… יצאנו צפון מערבה לכיוון אזור כלובי הדגים. ד"ר עוז גופמן, דאג לתיאום מול בעלי כלובי הדגים, שידעו שאנחנו מגיעים. בדרך בדקנו שני מכמורתנים, שעברו באזור אך ללא דולפינים. המשכנו לכלובים, מתאמים את בואנו עם ספינת השירות, שעבדה באזור הכלובים, כפי שניתן לראות בתמונות להלן. כ-300 מטר דרומית לכלובים, ראינו לפתע דולפין בודד. למזלנו, הים היה טוב והצלחנו לעקוב אחריו דקות ארוכות, עד שהגענו לטווח צילום. בינתיים התקרב הדולפין לכלובים עד לטווח של כ-100 מטר. ייתכן שזהו הדולפין המוכר זיגמונד, שצבר שני שנצים נוספים בסנפיר הגבי במהלך חמשת החודשים שלא ראינו אותו ולכן אנחנו לא בטוחים בזיהויו. בהמשך, ראינו דולפין נוסף במרחק שהתרחק מהכלובים ואנחנו בעקבותיו. הדולפין השני איננו מוכר, ולכן קיבל את השם ליאור, על מנת לקבל טור אוהד במעריב בסופשבוע הבא 🙂 . אני מקווה שהכתבה תניב אימוצים רבים – הדולפין ליאור מצטרף לרשימת הדולפינים הניתנים לאימוץ.

זה היה נתיב הסקר.

לסיכום, התצפית הזו מצטרפת לדיווחים מעובדי הכלובים, על הימצאותם של הדולפינים באזור הכלובים בתדירות גבוהה. נראה שיש כאן בסיס להמשך מחקר.

תודה למירי על התיאומים והעבודה הנהדרת שהיא עושה על מנת לקדם את מחמל"י, לאברהם על תרומתו למחקר הדולפינים, לליאור הכתב, לאשר המאייר וללירון שהצטרף אליי.

גוויות דולפינים נוספות באשדוד וביפו

ביום רביעי 24/8 התקבלו שתי ידיעות על גופות דולפינים שנשטפו לחוף. ד"ר אביעד שיינין יו"ר מחמל"י הגיע למקום ההחפה של הדולפינים, צילם אותם (אזהרה: תמונות קשות לצפייה) ודגם את גופות הדולפינים.

הדולפין ראשון, בחוף העלייה ביפו ממין דולפינן מצוי, נקבה צעירה מאוד באורך 155 ס"מ. אין רקמת עור, מעטפת חיצונית ורודה עם גבשושיות, איברים פנימיים בחוץ והרקמות רקובות. שיניים, שריר וגולגולת נדגמו.

דולפין שני, בחוף אורנים באשדוד ממין דולפינן מצוי, כנראה זכר, אורך 223 ס"מ, רקוב, יש עדיין עור שחור על חלק מהגוף. כל איזור הבטן ועד לאיבר המין כולל חסרים, נראה שמישהו חתך בסכין את רקמת העור והשריר וחתך נוסף מתחת ללסת התחתונה, שגרם לחשיפת העצמות הלסת ולסת ימין שבורה. החתכים לא היו של שיניי כריש אלא חתך ישר מאוד של סכין. הקיבה בלטה החוצה ותכולתה החלה להישפך. היא הייתה מלאה ורובה נאסף לדגימה, כמו גם סנפיר ימין, גולגולת ועצמות הלסת התחתונה, שיניים ושריר.

כנס יונקים ימיים בינלאומי ראשון בישראל 26/10/2011

מחמל"י, נמל אשדודעיריית אשדוד ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד – חבל יבנה יקיימו ב-26 לאוקטובר 2011 את כנס היונקים הימיים הבינלאומי הראשון בישראל. הכנס יהיה חצי-מדעי ולכן מתאים גם לקהל הרחב, המתעניין בסביבה הימית בכלל וביונקים הימיים בפרט. בכנס ירצו בהזמנה מומחים בתחום מהארץ ומהעולם הרחב והוא ייערך במהלך כל אותו יום במרכז הכנסים בנמל באשדוד. הכניסה חופשית!