חגיגת דולפינים באשקלון

במסגרת סקר משותף של מחמל"י ורשות הטבע והגנים יצאנו ביום שישי 17/8/12 לסקר דרומי ממעגן קצא"א באשקלון. הים היה ים אופייני לקיץ, שנע בין ים 2 ל-3. לאחר סריקה דרום מערבה, הפלגנו צפונה במטרה לחפש מכמורתן. למזלנו, מאחורי המכמורתן הראשון שפגשנו (מגרק) זיהינו להקת דולפינים מהמין דולפינן מצוי. הלהקה מנתה 5 דולפינים, 4 בוגרים וגור קטנטן, אך אקטיבי מאוד. כל הדולפינים מוכרים: עדי (כנראה זכר), אחד הדולפינים הראשונים שיש לנו בקטלוג, תועד לראשונה בשנת 2000. הוקס ונתן תועדו לראשונה ב- 2009 ו-2006 בהתאמה, שהו יחד במהלך כל התצפית. את באן ליווה גור קטן, הגור השלישי המתועד עם באן מאז תועדה לראשונה ב-2007. לאחר כחצי שעה מתחילת התצפית, הצטרף ללהקה הדולפין ג'וי, שתועד לראשונה ב- 2006. עדי, באן והגור עזבו בסמוך להגעתנו ונשארנו עם שלושה דולפינים: ג'וי, הוקס ונתן, עד שהחלטנו לעזוב את הדולפיננים ולחפש דולפינים מצויים קרוב לחוף. דולפינים מצויים לא מצאנו, אבל חזרנו מאושרים. תודה לאורי פרו ואלכס מרשות הטבע והגנים ולמתנדבי מחמל"י טל ואהרון.

לפחות שתי כתבות בעקבות הסקר התפרסמו ב-ynet וב-Jerusalem Post.

הרכבת שלד הלווייתן מאשקלון החלה

בשבוע שעבר התחלנו בהרכבת חוליות עמוד שדרה של שלד הלוויתן המצוי מאשקלון. להלן מספר תמונות מהעבודות ההתחלתיות. סיום הרכבת השלד צפוי בעוד כחודשיים-שלושה.

סוקי וזיגי דרומית לאשקלון

ביום ג' 1/11/2011 בערב הציע לי אורי, הפקח הימי של רשות הטבע והגנים באזור הדרום, לצאת איתו לסקר דולפינים ממעגן קצא"א באשקלון בבוקר המחרת. מכיוון שהיה צפוי ים מצוין (וכך אכן היה) ודולפינים מזמן לא ראיתי באזור המרכז, שמחתי על ההצעה. כבר ביציאה נראו מערבית למעגן קצא"א מספר מכמורתנים. הפלגנו אליהם ובסמוך למכמורתן השני פגשנו 3 דולפינים בוגרים מהמין דולפינן מצוי. אחרי מספר תמונות שצילמתי התברר שהיו אלה זיגי, סוקי (שניים מתוך הדולפינים שניתן לאמץ) ועוד דולפין, כנראה לא מוכר. זו הפעם הראשונה שאני רואה את זיגי בדרום. סוקי כבר נראתה בדרום בשנת 2006. קיוויתי למצוא את זיגי עם גור חדש, אבל השנה זה כנראה לא יקרה, או שזה קרה והגור לא שרד. התצפית האחרונה של זיגי הייתה באפריל 2011 במרכז. סוקי נראתה לאחרונה בספטמבר 2011 באזור יפו.

תוך כדי התצפית הפתיע גם אותנו שיגור של טיל הניסוי מפלמחים, כפי שניתן לצפות בתמונות מהסקר שצילמתי:

הדולפינים בדרום

אחרי תשעה סקרים ללא דולפינים במרכז במהלך אוגוסט, החלטתי לנסוע דרומה ולבדוק האם הדולפינים שם. הצלחתי לתאם עם אורי פרו הפקח הימי בדרום סקר להיום (30/8/2011). הצטרפו אלינו יתיר שמיר מנהל המרחב ואלכס פקח חופים. את הלהקה הראשונה פגשנו מאחורי המכמורתן של-דג. בתחילה נראו שני דולפינים, אך רק דולפין אחד עקב אחר המכמורתן וצולם. הדולפין ליבנה, צולם לראשונה באשקלון בספטמבר 2009 ומאז לא נצפה. לאחר שצילמנו מספיק תמונות מזהות של ליבנה, המשכנו לזוג מכמורתנים נוסף, שנראה באופק. כק"מ לפני אחד המכמורתנים גילינו זוג דולפינים לא מוכרים. המכמורתן באותה עת הרים את הרשת והדולפינים לא ניגשו אליו. לאחר הרמת הרשת, המכמורתן החל להפליג מהר לשדה דיג חדש והדולפינים חברו אליו והשתעשעו עם גל החרטום שנוצר, כפי שניתן לראות בתמונות להלן.

זהו נתיב הסקר.

שבוע טוב ושנת לימודים פורייה לתלמידים ולהורים!