דולפינים וגורים בסקר העשור עם "שיא גל"

באוקטובר 2002 יצאתי לסקר דולפינים ראשון במסגרת שיתוף הפעולה של מחמל"י עם מועדון היאכטות שיא-גל, אז עדיין מועדון יאכטות בחיתוליו, כמו גם מחקר הדולפינים בים. הסקר ההוא עם ארבעה מחברי המועדון, היה בעצם נקודת תפנית במחקר הדולפינים בים בישראל. מאז ועד היום, רוב הסקרים של מחמל"י מבוצעים על כלי שיט של שיא-גל, כתרומה למחקר הדולפינים בישראל. בשנים האחרונות משמשים סקרי הדולפינים אמצעי שיווק לא רע למועדון וגם מקור הכנסה קטן. כששני הצדדים מרוויחים, שיתוף הפעולה פורח.

היום, 10 שנים אחרי הסקר המשותף הראשון, חזרנו מעוד סקר דולפינים מוצלח, בו ראינו כ-15 דולפינים מהמין דולפינן מצוי. שמונה מהדולפינים מוכרים. היו גם גור קטן, גור גדול, פרט צעיר, דולפין חדש וכ-3 פרטים שלא הצלחתי לצלם תמונות מזהות טובות שלהם.

התצפית הייתה מערבית לחלק הדרומי של נתניה, כ-3.5 מייל מהחוף. היינו בדרך לשלישיית מכמורתנים, אבל מצאנו את הדולפינים כ-2 ק"מ לפניהם.

את מי ראינו היום?

פגשנו 3 תתי להקות, שנפרדו והתמזגו לסירוגין במהלך התצפית.

פגשנו את:

  • זיגי (2005) עדיין ללא גור
  • גבע (2005)
  • טוויגי (2003) עם גור קטן. באפריל ראינו אותה בפעם האחרונה ללא גור.
  • אור (2005)
  • מיקי (2001) אחד הדולפינים הוותיקים בקטלוג, כנראה זכר מכיוון שמעולם לא נצפה עם גור.

בהמשך הם חברו ל:

  • טיפי (2006)
  • בנייה (2010)
  • דולפין 1069 (2011) שהיה עם גור גדול.

את נתיב הסקר עדיין לא ניתן לראות, מכיוון שאנחנו נמצאים בתהליך של שדרוג שרת מחמל"י – תרומת ירון חיטוביץ ובעזרת קיבוץ יקום.

תודות כרגיל לשיא-גל, ולמתנדבי מחמל"י: שי, לירון, דני, פטריק, ירון ואליענה.

סוקי וסוכר שוב ביחד

במהלך סקר, שבוצע במסגרת שיתוף הפעולה עם מועדון היאכטות שיא-גל ביום שבת 26/11/2011, צפינו ב-9 דולפינים (7 בוגרים ו2 צעירים) מהמין דולפינן מצוי. למרות שהבוקר התחיל עם רוח מזרחית חזקה וקרה, הפלגנו צפונה עד לגבול נתניה, משתדלים לזגזג ולא להתרחק יותר מידי מהחוף. בהמשך היום, נחלשה הרוח ואז החלטתי להפליג דרום מערבה. באופק נראה מכמורתן 6 מייל מערבית להרצליה. כאשר הגענו למכמורתן, קיבלתי טלפון משלמה, חבר מועדון שהפליג באותו הזמן בים, שדיווח על להקת דולפינים 2 מייל מערבית לרידינג, מאחורי מכמורתן נוסף. לאחר ששהינו 10 דקות אחרי המכמורתן ולא מצאנו דולפינים, הפלגנו דרום מזרחה לכיוון היאכטה של שלמה והמכמורתן. כאשר הגענו למכמורתן, גילינו לשמחתנו את הדולפינים, המכמורתן התחיל באותה עת להרים את הרשת והדולפינים עזבו את המכמורתן. ביינתיים פסקה הרוח המזרחית והים הפך נהדר וכך הצלחנו לעקוב אחר זוג דולפינים בוגרים מוכרים (אור ואורלי).

הדולפינים לא חזרו אל המכמורתן והובילו אותנו ללהקת דולפינים נוספת, שמנתה 7 דולפינים (5 בוגרים ועוד 2 צעירים), בהם הדולפינה סוקי והגור שלה סוכר שנולד בשנת 2005. שני הדולפינים מופיעים ברשימת הדולפינים הניתנים לאימוץ. סוקי נראתה לאחרונה בתחילת החודש הזה באשקלון והיום היא כבר נצפתה בהרצליה. הדולפינה הוותיקה ביותר שתועדה היום היא הדולפינה אריק, שהייתה מלווה בגור בן כשנה וחצי ונצפתה לראשונה באוקטובר 2003 בהרצליה. שאר הדולפינים המוכרים היו: ראונדי עם גור צעיר ורואפי. לרואפי נראה שיש מחלת עור – ייתכן סימני פטריות באזור הגב לפני הסנפיר הגבי.

תודה למועדון היאכטות שיא-גל על התמיכה במחקר הדולפינים בישראל ולצוות מחמל"י: חני, שי, אבישי ומיטל, שבאה לבקר הישר מאילת והדולפינים באו לבקר אותה!

כתבה על הסקר התפרסמה בין השאר באתר הארץ באנגלית.

סקרים לזוכים בהגרלת התערוכה בנמל יפו

ב-16 וה-17 לאוקטובר 2011, יצאנו לשני סקרי דולפינים, לטובת 20 הזוכים שהשתתפו בהגרלה. הכרטיסים להגרלה נמכרו במהלך התערוכה בנמל יפו. שבעה זוכים מימשו את זכייתם וזכו בין השאר גם בים נוח במהלך שתי ההפלגות. בראשונה הפלגנו מהמרינה בהרצליה דרומה לאזור תל-אביב יפו. בשניה הפלגנו צפונה לאזור נתניה, אבל בדולפינים למרבה הצער לא פגשנו.

תודה לכול מי שעזר בהכנות לקראת ההפלגות (מירב, ענבל, שרון וצביקה) וללצוות מחמל"י שיצא לים: לירון, דני כרם, מיכל ונוצ'קה. תודה למועדון היאכטות של שיא-גל שתרמו את היאכטות לסקרים.

לאלה מביניכם שחשש שהדולפינים עזבו את המרכז, דיווח שהגיע אליי ב-18/10:

אביעד שלום,

ביום ראשון 16-10-2011  אני ועוד חבר נכנסנו עם קיאקים לבולוס לילה בנתניה שעת כניסה ב22-00 חותרים ל12 מטר ומשום מקום מגיעים להם היצורים היפים ביותר שיש לים להציע, דולפינים כ2-3 מטר מהקיאק חוויה מטורפת מבחינה ריגשית
אני מקווה שלא יתפסו ברשתות

והרי כמה תמונות מההפלגות שצילם לירון: