מחמל"י בת 20!

הדיווח הראשון על להקת דולפינים, נרשם במאגר שלנו ב-17 לפברואר 1993.

ב-15 ליוני 1993 עלה הדולפין המצוי החי הראשון, שהגיע לידנו לאחר שנפגע ממדחף בחוף דדו והובל ע"י פקח רשות הטבע והגנים לדולפינריום ת"א, במטרה לאושש אותו ע"י סלומה, אחראי בע"ח בדולפינריום, ד"ר דני כרם (כיום נשיא מחמל"י), ד"ר איתמר צור, שהיה לימים הווטרינר הראשון של העמותה ואנוכי. ככל הזכור לי הדולפין נפח את נשמתו בדרך לת"א.

אם יש לכם רעיונות לחגיגות העשרים, אתם מוזמנים לשלוח אותם לעורך האתר.

שנה אזרחית טובה!

השבה לטבע של יסעור מצוי ו(כמעט) תצפית דולפינים

בתחילת השבוע יצר איתי קשר שמוליק לנדאו, מבית החולים לחיות בר של המרכז הזואולוגי ת"א-ר"ג (הספארי) ורשות הטבע והגנים, ושאל האם יוכל להיעזר בנו, על מנת לשחרר בלב ים יסעור מצוי, שסיים תהליך אישוש. מכיוון שמחמל"י הינו הגוף היחידי, שעוסק במחקר בים בישראל ונמצא עם ספינה בלב ים כפעם בשבוע, זו הייתה בהחלט פנייה הגיונית. סקר ראש השנה בשיתוף עם שיא-גל היווה פלטפורמה מצויינת למשימה. יצאנו למרחק של 4 מייל מהחוף, טווח שבו אנחנו מרבים לראות יסעורים, לטובת השיחרור. בתמונות להלן שמוליק משחרר את היסעור, שאחרי חודש וחצי בבית החולים, התקשה לעוף, אך היה מאושר לשוב לים.

בהמשך הסקר, נוסעי ספינה, שהפליגה קרוב אלינו, דיווחו שצפו בלהקה של 6 דולפינים, 2.5 מייל מערבית לרידינג – אנחנו לא הספקנו לראותם. לפי התמונות שהראו לי בגמר ההפלגה, היתה זו להקה של דולפינן מצוי.

ביום שלישי התקבל דיווח נוסף על להקה של כ-10 דולפינים, מערבית לבת ים, בעומק מים 25 מטר, שנצפתה בשעה 16:45. על פי התמונה, ככל הנראה מדובר בדולפין מצוי (התמונה היחידה איננה באיכות מספיק גבוהה).

שובו של המוריק

בבוקר יום שבת 8/9/12 יצאנו לסקר דולפינים של מחמל"י, בשיתוף עם מועדון היאכטות של שיא-גל. ים של קיץ התחיל כים 2 ומהר מאוד עבר לים 3, שמשמעותו ים עם משברי גלים לבנים ("ברבורים") וסיכוי קטן למצוא ולעקוב אחר דולפינים. באופק ראינו את מכמורתן של-דג מערבית ליפו כ-5 מייל מהחוף/ בתנאי ים כאלה זה היה הסיכוי הכמעט יחידי למצוא דולפינים ולעקוב אחריהם. כאשר הגענו אל המכמורתן, היינו מערבית לתל-אביב כ-5 מייל מהחוף. דולפינים לא היו שם, אבל עשרות שחפים חגו סביבנו. לאחר כרבע שעה, החלטנו לחזור ותוך כדי סיבוב למרינה, ירון הבחין בדולפין קופץ. הדולפין היה מוריק (ע"ש ד"ר דני מוריק וטרינר מחמל"י), אשר תועד לראשונה במאי 2011, במסגרת סקר דולפינים של קורס מבוא ליונקים ימיים, אותו  אנחנו מעבירים בבית הספר לרפואה וטרינרית, בפקולטה למדעי החקלאות ברחובות. מוריק הדולפין הגיע מאוד רעב ובמשך 40 הדקות בהן עקבנו אחריו, הוא צלל צלילות ארוכות לרשת המכמורתן, איוורר את הריאות לזמן קצר וחזר לרשת.

את התמונות של מוריק בפעולה ניתן לראות למטה.

בדרך חזרה קיבלנו טלפון משימי הראל היקר, חבר מועדון היאכטות שיא-גל, שדיווח לנו על להקה של כ-20 דולפינים מהמין דולפין מצוי, אותה הם ראו באותה העת בצפון הרצליה כ-1.5 מייל מהחוף (עומק-25 מטר). אנחנו לא הספקנו לראות אותם.

תודה למועדון היאכטות שיא-גל על התמיכה המתמשכת במחקר הדולפינים, לצוות מחמל"י: דני רווה, שי, פטריק וירון. תודה מיוחדת לאורי גלילי, שהצטרפה אלינו לסקר הבוקר במהלך החופשה הקצרה שלה בארץ והביאה לנו מזל ותודה גדולה על ההרצאה המרתקת, שסיכמה את החוויות שעברה במסגרת מבצע להצלת לווייתני נתב בפלורידה ואותה העבירה יום קודם בפגישה החודשית. הרצאתה גרמה לנו לשוב ולדון בדילמה המוסרית החשובה של אישוש לווייתנים ודולפינים בישראל ובכלל.