שובו של המוריק

בבוקר יום שבת 8/9/12 יצאנו לסקר דולפינים של מחמל"י, בשיתוף עם מועדון היאכטות של שיא-גל. ים של קיץ התחיל כים 2 ומהר מאוד עבר לים 3, שמשמעותו ים עם משברי גלים לבנים ("ברבורים") וסיכוי קטן למצוא ולעקוב אחר דולפינים. באופק ראינו את מכמורתן של-דג מערבית ליפו כ-5 מייל מהחוף/ בתנאי ים כאלה זה היה הסיכוי הכמעט יחידי למצוא דולפינים ולעקוב אחריהם. כאשר הגענו אל המכמורתן, היינו מערבית לתל-אביב כ-5 מייל מהחוף. דולפינים לא היו שם, אבל עשרות שחפים חגו סביבנו. לאחר כרבע שעה, החלטנו לחזור ותוך כדי סיבוב למרינה, ירון הבחין בדולפין קופץ. הדולפין היה מוריק (ע"ש ד"ר דני מוריק וטרינר מחמל"י), אשר תועד לראשונה במאי 2011, במסגרת סקר דולפינים של קורס מבוא ליונקים ימיים, אותו  אנחנו מעבירים בבית הספר לרפואה וטרינרית, בפקולטה למדעי החקלאות ברחובות. מוריק הדולפין הגיע מאוד רעב ובמשך 40 הדקות בהן עקבנו אחריו, הוא צלל צלילות ארוכות לרשת המכמורתן, איוורר את הריאות לזמן קצר וחזר לרשת.

את התמונות של מוריק בפעולה ניתן לראות למטה.

בדרך חזרה קיבלנו טלפון משימי הראל היקר, חבר מועדון היאכטות שיא-גל, שדיווח לנו על להקה של כ-20 דולפינים מהמין דולפין מצוי, אותה הם ראו באותה העת בצפון הרצליה כ-1.5 מייל מהחוף (עומק-25 מטר). אנחנו לא הספקנו לראות אותם.

תודה למועדון היאכטות שיא-גל על התמיכה המתמשכת במחקר הדולפינים, לצוות מחמל"י: דני רווה, שי, פטריק וירון. תודה מיוחדת לאורי גלילי, שהצטרפה אלינו לסקר הבוקר במהלך החופשה הקצרה שלה בארץ והביאה לנו מזל ותודה גדולה על ההרצאה המרתקת, שסיכמה את החוויות שעברה במסגרת מבצע להצלת לווייתני נתב בפלורידה ואותה העבירה יום קודם בפגישה החודשית. הרצאתה גרמה לנו לשוב ולדון בדילמה המוסרית החשובה של אישוש לווייתנים ודולפינים בישראל ובכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *