פרוטוקול החפת לווייתנאי חי

דולפין או לווייתן חי העולה על החוף (מוחף), משדר בדרך כלל מצוקה, ולמעשה פעולה זו הינה מפלט אחרון על מנת להימנע מטביעה. בעל החיים שביצע את ההחפה יהיה בדרך כלל חולה, מיובש, תשוש ובעקה – (Stress). במידה שהגעתם לדולפין או לווייתן אשר ביצעו החפה או המצויים בסמוך לחוף במגמה להגיע אליו, יש להתקשר מיד לאחד הטלפונים הבאים:

מנהל פרויקט הדולפינים באוניברסיטת חיפה – עוז גופמן: 050-6241663

יו”ר מחמל”י – אביעד שיינין: 052-3571193

ראש צוות הצלה – ניר הדר: 050-8226280

אין לנסות ולהשיב חיה הימה, למנוע ממנה מלעלות על החוף או להבריחה חזרה לכוון הים הפתוח, עד לקבלת חוות דעת מקצועית והנחייה ישירה מווטרינר יונקים ימיים מוסמך.

עד להגעת צוות ההצלה של מחמל”י יש לבצע את הפעולות הבאות:

  1. יש לצמצם למינימום את מספר האנשים בקרבת בעל החיים. על מנת להפחית ככל האפשר את מידת העקה הנגרמת לו, ולמנוע נזק מיותר. כמו כן, יש להפחית למינימום את הרעש סביבו, בעיקר רכבי חוף וים ממונעים.
  2. חיה שעדיין לא הוחפה (בעיקר אם היא גדולה)  ניתן להחזיק במים, עם הראש לכיוון הים ולדאוג שפתח הנשימה (Blow hole), אשר על קודקודה יהיה חשוף.
  3. חיה מוחפת יש להצל ולהרטיב את גופה במי ים על מנת למנוע את התייבשות העור (עורם של הלוויתנאים רגיש מאוד לכוויות מהשמש, כאשר הוא יבש וגלוי לה לאורך זמן). מומלץ לכסותה במגבות, ואותן להרטיב כל הזמן על ידי מי ים.
  4. מאותן סיבות, יש למסך את החיה מרוח חזקה המסיעה חול.
  5. יש להרחיק חול וכן למנוע כניסת מים לאזור פתח הנשימה של בעל החיים.
  6. יש להרחיק סקרנים ולחכות לצוות ההצלה של מחמל”י.

אין מגבלת זמן של שהיית חיה הנושמת בחופשיות, מחוץ למים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *