אפריקה
עדכונים ממשלחת מחמל"י לאפריקה
החל משנת 2018 יוצאת משלחת ישראלית בראשותו של ד"ר עוז גופמן מהמכון ללימודי ים בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה למוזמביק  לחקור לוותינים גדולי סנפיר ובעיקר את הקשר בין אימהות וגורים.
זהו מחקר ראשוני פורץ דרך של אוכלוסייה באזור ייחודי שעד כה טרם נחקרה, והוא יהווה בסיס למחקרים עתידיים באזור זה.
מחקר לויתנים גדולי הסנפיר Humpback whales (Megaptera novaeangliae) במוזמביק עוסק בחקר אוכלוסייה של לויתנים 1C שטרם נחקרה, באזור Greeding Ground בארכילפלג בזארתו, מוזמביק שבאוקיאנוס ההודי. לוויתנים גדולי סנפיר בחצי הכדור הדרומי נודדים מאנטרקטיקה הקרה צפונה, לאוקיאנוס ההודי, כדי להזדווג. בדרך חזרה הם עוצרים וגם צמים שלושה חודשים בארכיפלג באזרוטו במוזמביק, כאשר הם עוסקים בעיקר בחינוך וגידול הגורים שלהם. זו תקופה מצוינת לחקור אותם, לבדוק את התנהגותם ומבנה הלהקות, למפות את האוכלוסייה ולעקוב אחרי מצבה. שכן אנחנו אחראים להצטמצמות האוכלוסייה המדהימה הזו. ההתחממות הגלובלית, מצבו העגום של האוקיאנוס ודיג יתר, כולם פגעו משמעותית גם באוכלוסיית היונקים הימיים.
המחקר כולל שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים הכוללים רחפניים, מכשיר הקלטה תת מימים הידרופונים ומצלמות תת- ימיות צמודות לדופן הסירה. כל המכשירים הם אך ורק ועל מנת לאסוף נתונים על האוכלוסייה. מצורפת רשימת הציודים המשמשים את משלחת המחקר.
כל ליוויתן יצולם מעל המים, ועל-פי טביעת סנפיר ייחודית שלו, יינתן לו שם שיוכר בקהילה הבינלאומית סקרים שיערכו בשנים הבאות יוכלו לתת תמונת מצב מדויקת על האוכלוסייה הנדירה הזו.
צוות המחקר בשנת 2018 ביצע סקרים יומיים במשך 13 ימים והצוות אסף גם 872 תמונות של צדודית סנפיר הגב וסנפיר הזנב לצורך זיהוי הפרטים – Photo-ID .
התוצאות מעונת המחקר הראשונה אפשרה זיהוי של 63 לוויתנים שונים לפי סנפיר הגב , כולל 11 זוגות של אמהות וגורים. דווקא שלב הביניים, בו שוהים הלוויתנים כמשפחה ומחנכים את הגורים לא תועד ו/או נחקר מספיק. משלחת המחקר הישראלית בחרה אוכלוסייה זו למחקר הראשון שלה מחוץ לישראל, ואת התקופה הזו כדרך לתיעוד האוכלוסייה כולה.
סגירת תפריט
×

בואו לעזור להם! 🐬

דמיינו מציאות בה העולם שלנו ללא לווייתנים ודולפינים.
אתם לא מצליחים נכון? הם צריכים את עזרתנו.
בעזרתכם נמשיך לפעול לטובת היונקים הימיים האהובים!

בואו ותהיו שותפים לשמירה על הדולפינים שגרים ממש כאן, אצלנו, לחופי ארץ ישראל. הצטרפו להצלחה של מימון ההמונים של מחמל"י יש לנו מתנות ממש, אבל ממש שוות בשבילכם זה "הכל או כלום", לא נשאר הרבה זמן! לתרומות – היכנסו לקישור כאן למטה. תודה.

נתקלת ביונק ימי במצוקה?

לצערנו, אירוע החפה אינו מחזה מאוד נדיר באזורנו, וכבר קרו מקרים בהם אף נתקלנו בלווייתן שנקלע לאזורנו.

אז, מה עושים עכשיו?

  1. יש להזעיק אותנו באחד ממספרי הטלפון הבאים:
    עוז גופמן – 050-6241663
    ניר הדר – 054-4765655
  2. במקרה של החפה -עלייה אל החוף- של יונק ימי: קודם כל, יש להרחיק סקרנים. אם הוא חי, אין לנסות להחזירו אל המים! יש להרטיב את גופו במי ים כדי למנוע מעורו להתייבש ולכסותו במגבות רטובות. יש להרחיק מגופו חול (ולהגן עליו מרוח) וכן למנוע כניסת מים לאזור פתח הנשימה שלו, שנמצא בגבו.
  3. חשוב לצלם את החיה ולשלוח לנו את תמונתה.
  4. יש לשלוח מספר טלפון שבו ניתן להשיג אתכם.

אנחנו מודים לך מאוד על הדיווח! נהיה בקשר בקרוב

לשיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

הצטרפו לקבלת עדכונים

דילוג לתוכן