חינוך והסברה

הים על תושביו הרבים, ריתק וסקרן את בני האדם מאז ומעולם. סקרנות זו הובילה ומובילה אותנו לחיפוש נרחב אחר ידע והבנה מעמיקה יותר של סביבה ייחודית וחשובה זו.

“כי בסופו של דבר, נשמר רק את אשר נאהב. נאהב רק את אשר נבין. נבין רק את אשר נלמד” (ב. דיום)

יונקים ימיים כשגרירי הסביבה הימית

היונקים הימיים הנמצאים באזורינו , האגן המזרחי של הים התיכון, הם רק חלק מהמינים הימיים הנפגעים מהלחץ ההולך וגובר על הסביבה הימית:

הזרמת שפכים

הדוחות השנתיים לבדיקת איכות מימי החופים של ישראל בים התיכון, אשר פורסמו בשנים האחרונות ע”י המכון לחקר ימים ואגמים לישראל, הציגו ממצאים דומים: “כמויות משמעותיות של חומרים אנתרופוגניים מוחדרות למימי החופים של ישראל בים התיכון, הן ממקורות נקודתיים (מוצאי שפכים ונחלי החוף) והן ממקורות מבוזרים (מי נגר והסעה אטמוספרית). כתוצאה מכך, נמצא זיהום משמעותי במתכות כבדות, נוטריינטים וחומרים אורגאניים שונים בכמה מוקדים לאורך החוף.”

לפי כללי אמנת ברצלונה, אשר אושררה ע”י מדינת ישראל וקיבלה ביטוי בחוקים למניעת הזרמה לים, חל איסור להזרים או להטיל פסולת אל הים, למעט לפי היתר זמני של הועדה למתן היתרים מיוחדים, שהרכבה קבוע בחוף. למרות זאת, קיימים לאורך חופי הארץ מספר לא קטן של מוקדי הזרמה של שפכים תעשייתיים ו/או ביתיים, אשר הזרמתם מתאפשרת.

יונקים ימיים, הינם טורפי על הנמצאים בראש מארג המזון, וככאלה הם צוברים בגופם מזהמים אלו המועברים אליהם דרך מזונם: בכל שלב במארג המזון מצטברים מזהמים אלו ונעשים מרוכזים יותר בתהליך של העצמה ביולוגית (כאשר קצב הצבירה גובר על קצב ההפרשה שלהם). המזהמים מצטברים באברים שונים בגוף היונק הימי, מחלישים אותו ובשלב מסוים יגרמו למחלות ואף למוות.

זיהום אטמוספרי וזיהום שמקורו בדלק

זיהום מן האטמוספרה

מידי שנה מוחדרים לים התיכון עשרות אלפי טונות של עופרת שמקורם בזיהום אוויר מכלי רכב ותעשייה. בעקבות ירידת משקעים או בשל מגע ישיר בין האוויר המזוהם לפני המים, מוחדרות לים כמויות עצומות של חומרים רעילים.

זיהום בדלק

אחד האיומים הגדולים על מימי וחופי הים התיכון הוא זיהום בדלק. כיוון שזהו ים קטן יחסית וסגור, אירוע של טביעה או ביקוע של מיכלית דלק בסדר גודל של האירועים הקשים של ה”אקסון ולדז” בשנות התשעים, ושל ה”פרסטיז'” מול חופיה האטלנטיים של ספרד בסוף שנת 2002 יהיה קטסטרופאלי. זיהומי נפט בסדר גודל קטן יותר מתרחשים בים התיכון באופן תדיר. התוצאה הינה היווצרות של כתמי שמן וזיהום החופים בזפת. כתמי דלק ושמן מתפזרים לאורך זמן, אך החומרים הרעילים בדלק נותרים במערכת הימית ומצטברים ביצורים הימיים. סכנה נוספת עומדת בפני היונקים הימיים בשעה שהם עולים לפני המים המכוסים באותם כתמי דלק או נפט על מנת לנשום.

זיהום חופי הים באשפה

כל פריט בו משתמש האדם והופך לפסולת, יכול להימצא בים ובחוף. הפסולת מגיעה לים ולחוף מכלי שייט, מתרחצים, נחלים, מזבלות ובתי חרושת לאורך החוף. הפסולת המגיעה לחופי הארץ אינה יודעת גבולות ולעיתים מקורה בארצות השכנות לנו. בניגוד לחופי האוקיינוס השקט והאטלנטי, שם מקור האשפה העיקרי הינו פעילות כלי שייט המסלקים אשפה לים, מקורה של מחצית מכמות האשפה בחופי ישראל הינה ברוחצים ובנופשים.

מלבד המפגע האסתטי בחוף, פוגעת הפסולת בבעלי חיים, וגורמת לתופעות של מחנק, בליעה הסתבכות וטביעה. שקיות ניילון סתמו את קיבותיהם של צבי-ים ודולפינים אשר חשבו אותם בטעות למזון. השקיות נתקעות בקיבה של בעל החיים, הוא אינו יכול לעכל מזון וכך הוא מת ברעב. אריזות של שישית פחיות נמצאו על צווארם של בעלי חיים ימיים שמתו מחנק, רשתות דייג קרועות גרמו לפציעות ואפילו למוות.

דייג

יבול הדגה בים התיכון מגיע לכ – 800,000 טון דגים לשנה, המהווים כ-1% מייצור הדגה בעולם. באזורים רבים יש ירידה משמעותית ביותר בייצור הדגה כתוצאה מניצול יתר ודיג בלתי מבוקר. מעריכים שכמות דיג המכמורת ירדה בכ – 40% לעומת שנת 1980, תוצאה של דיג העולה באופן משמעותי על יכולת הייצור וההתחדשות של אוכלוסיית הדגים והרס בתי הגידול.

היונקים הימיים מתחרים עם הדייגים על שלל הדייג המועט ולפעמים נפצעים ואף מתים כתוצאה מהסתבכות בציוד דייג.

פיתוח

עומס נוסף על המערכת האקולוגית הימית נגרם כתוצאה מהגידול בתיירות והפיתוח המסיבי של מתקנים חופיים שנבנו לשימוש הנופשים. כתוצאה מכך נפגעו אזורי המחיה וההטלה של שוכני החופים כמו צבים וכלבי ים. ממאות מושבות של כלב הים הנזירי שהיו פזורות לאורך חופי הים התיכון (גם בראש הנקרה), נותר מספר מועט בלבד של מושבות עם כ-350 פרטים השוכנים בעיקר לאורך חופי הים האגאי, בחופי מרוקו, אלג’יריה והאיים הקנאריים.

פעילות מחמל”י

מחמל”י לוקחת חלק בפעילויות שונות הנוגעות לחינוך לשמירה על הסביבה הימית בכלל והעברת מידע על יונקים ימיים בפרט:

  1. השתתפות בימים ירוקים תוך הצגת המחקרים הנערכים במחמל”י ומידע כללי על יונקים ימיים.
  2. הפקת דפי מידע בנושא מיני היונקים הימיים הנפוצים באזורינו.
  3. הרצאות מלוות בווידיאו ושקופיות.
  4. ימים מרוכזים לבתי-ספר כולל הרצאה והפעלות המחשה לתלמידים שהשתתפו בהרצאה, בנושאים שונים הקשורים ליונקים הימיים ולסביבה הימית.

לבירורים בנושא הרצאות וסוגים שונים של פעילויות על יונקים ימיים, ניתן ליצור קשר עם רפאלה בביש.

2 תגובות בנושא “חינוך והסברה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *