דולפיננים מצויים וחוות גידול דגים ימיות: עימות או דו-קיום?

ברונו דיאז-לופז

מכון מחקר הדולפינן המצוי (BDRI), סרדיניה, איטליה

 

ניטור שינויים בחברות דולפינים ואז, זיהוי סיבותיהם, הם הליבה של מחקר שימורי ומעבר לכך, הם מרכיבים אינטגרלים של המידע הדרוש לניהול מושכל של השפעות אנושיות על אוכלוסיות דולפיננים.

בעקבות הגידול העולמי בחקלאות ימית אינטנסיבית בשנים האחרונות, נוצרו סביבות מחייה ומארגי מזון ימיים חדשים המבוססים על עודפי תוספות המזון אשר מושכים אליהם טורפי-על כמו הדולפיננים.

כחלק ממחקר בן 12 שנה על התנהגות הדולפינן לאורך החוף הצפון-מזרחי של סרדיניה, תועדה ההיסטוריה של חשיפת הפרטים להפרעות הסביבתיות שגרמה החקלאות הימית והשפעתם על התנהגות הפרטים. יחסי הגומלין עם חוות הדגים נבחנו על ידי מעקב אחר הנאמנות לאתר, פיזור עונתי ורב-שנתי, דינמיקה של הלהקה, מבנה חברתי והתנהגות פרטנית, מפני המים ומתחתם. מאמץ הסקירה כלל סך של 3245 שעות במהלך 853 ימים, מהם 970 שעות של תצפיות ישירות ב-1108 קבוצות של דולפיננים.

חברה קטנה יחסית של פרטים הראתה נאמנות לסביבת הכלובים וקימה לאורך זמן אינטראקציה עם החווה, תוך שהפרטים מפתחים מיומנות בהפקת רווחים מהחקלאות הימית. ההעדפות הפרטניות שנצפו ליחסי גומלין עם החווה חוזקו והונצחו על ידי העברת מידע בתוך הדור ומדור אחד לשני.

חזרה לתכנית הכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *