לכידה בלתי מכוונת של לוויתנאים בציוד דייג לאורך חופי ישראל

תקציר ההרצאה מאת עוז גופמן

מחמל”י, המכון ללימודי ים ע”ש רקאנטי, בית ספר למדעי הים ע”ש ליאון צ’רני, אוניברסיטת חיפה והאגף לדיג, משרד החקלאות

לכידה לא מכוונת של לוויתנאים בציוד דיג הינה בעיה כלל עולמית. בישראל מתפרש ענף הדיג לכל אורך רצועת החוף הים תיכונית וכן במפרץ אילת, למעט שטחים סגורים לשימושי נמל, שמורות ימיות, צבא ו/או חופי רחצה בעונת הרחצה. בחוף הים תיכוני כ- 500 כלי שיט מורשים בדיג המפרנסים כ-2,000 בתי אב. במפרץ אילת כ-7 סירות מורשות. בישראל שתי שיטות דיג עיקריות מכלי שייט: דיג ים פתוח בשיטת המכמורת המתקיים רק בים התיכון, לפיה נגררת על קרקעית הים רשת דמוית חרוט במחזורים של שלש שעות בממוצע בשעות היום וחמש שעות בלילה. דייג המכמורת מתקיים לאורך היממה, בכל הימים בהם תנאי הים מאפשרים לעסוק בדיג. שאר סירות הדיג עוסקות בדיג חופי הכולל דיג הקפה, רשתות עמידה ומערכי חכות.

מחודש יוני 1993 ועד ספטמבר 2011, תועדו 268 לוויתנאים מתים מ- 11 מינים שונים לאורך החופים של ישראל: דולפינן מצוי, דולפינן אנקולי, סטנלה פסוסה, דולפין מצוי, דולפין תלום שן, גרמפוס אפור, עב-שן קטלני, זיפיוס חלול חרטום, ראשתן, לויתן גוץ וליותן מצוי. כל לוויתנאי מת ו/או חולה אשר החיף עצמו או נלכד בציוד דייג ודווח למחמל”י תועד ונדגם. בנוסף, דיווחים אמינים של דייגים אשר לכדו דולפינים והשליכום הימה ו/או של אזרחים אשר תיעדו בצילום לויתנאי מת אשר לא נאסף פיזית ע”י חוקרי מחמל”י, נרשמים גם הם במאגר התמותה.

פרטים שסיבת מותם סווגה כלכידה בשוגג בציוד דייג כ 50 מתוך 268, הם אותם שנמסרו למחמל”י על ידי הדייגים לאחר הלכידה, אותם שדווחו ע”י דייגים שנתפסו בשוגג והושלכו לים, גם אם לא נסחפו מאוחר יותר לחוף ואז לא תמיד עם זיהוי ודאי של המין. אותם שנמצאו מתים ועל גווייתם סימני לכידה ברורים ואותם שהוחפו כשקיבתם נמצאה מלאה בדגים, גם מבלי שקודם להחפתם דווח על לכידה בשוגג. כל המתועדים כלכודים במכמורת היו מהמין דולפינן ים – תיכוני. שאר הפרטים הלכודים הסתבכו וטבעו ברשתות עמידה ומהמינים: דולפינן ים תיכוני, דולפינן אנקולי, דולפין תלום-שן, סטנלה פסוסה ושני מקרים של גורי לוויתן גוץ. תועדו גם מקרים שדולפיננים הסתבכו במערך חכות והמשיכו לשחות פצועים כאשר חוט הדיג כרוך עליהם.

חזרה לתכנית הכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *