מה לא תקין ברעש תת-מימי מעשה ידי אדם בהקשר ליונקים ימיים וכיצד נוכל להפחיתו: לקחים מתעשיות כלי השייט והדלקים

ג’וניו פבריציו בורסאני

המכון הלאומי האיטלקי להגנת ולחקר הסביבה, רומא, איטליה

רמות הרעש באוקיאנוסים הוכפלו כל עשור ב-50 השנים האחרונות. מקורות הרעש העיקריים הינם הספנות המסחרית, תעשיית הנפט והגז וכן עבודות פיתוח חופיות. בנוסף, מקורות רעש קצרי משך אך  בעלי עצמות גבוהות כגון סונר צבאי עשויים להיות בעלי חשיבות מקומית.

רוב היונקים הימיים ובעיקר לוויתנאים, חיים ב ‘עולם נשלט אקוסטית’, כלומר, הם תלויים בקולות תת-מימיים לתקשורת, ניווט ואיתור מזון. הגברת הזיהום האקוסטי עלולה לגרום לשינויים התנהגותיים בלוויתנאים כמו נטישת אזורי רביה וטריפה ובמקרים קיצוניים אף להחפה ולמוות.

בהינתן שצי השייט העולמי יוכפל בגודלו עד שנת 2025 ושבמקביל המרחק המרבי לתקשורת בפרטי הלוויתן הכחול פחת בכ-90% כתוצאה מעליה ברמות רעש הרקע בחצי המאה האחרונה, הגיעה העת להתמודד עם האתגר ולהפחית את רמות הרעש עד כמה שניתן. גופים בינלאומיים כמו הארגון הימי הבינלאומי של האו”מ והאיחוד האירופי באמצעות הנחיות המסגרת של האסטרטגיה הימית שמו לאחרונה דגש על נושא רעש הספנות, בהציבם סטנדרטים למדידתו וגבולות להגדרה של ‘כלי שייט שקט’.

אך אין לאבד את המומנטום הזה, היות ומרבית התיאוריה המעורבת ניתנת ליישום להפחתת מקורות רעש אחרים, בעיקר אלה הקשורים בתעשיית הפט והגז התת-ימיים. לאחרונים השפעה נרחבת ומתעצמת על ימי העולם, היות ודלקים מאובנים עדיין חיוניים לפיתוח התעשייה העולמית, כשהים התיכון אינו יוצא מן הכלל. השיטות של התעשייה, כולל השפעות ידועות וחשודות על לוויתנאים יידונו בהרחבה.

להשקעה בהפחתת רעש יש ערך מוסף של הרחבת והעמקת ההבנה המדעית על השימוש בקול על ידי הלוויתנאים על מנת להתמצא במרחב המחייה העצום שלהם.

חזרה לתכנית הכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *