מחקר ארוך-טווח על הדולפינן המצוי בקרואטיה

קטרינה פורטונה

מכון Blue World, קרואטיה

דולפיננים מצויים בחלק הקרואטי של צפון-מזרח הים האדריאטי חיים באזור השפעה אנושית גוברת עקב פיתוח תיירות ודיג.

פרויקט הדולפינים האדריאטי בלוסינז’ –  Lošinjשבקרואטיה הנו המחקר הרציף הארוך ביותר על אוכלוסיית דולפינן מצוי בים התיכון. מאז 1988, הפרויקט חוקר בין היתר אקולוגיה, גנטיקה, אקוסטיקה וכן מידול האוכלוסייה וסביבת מחייתה.

ב-2006, הוצע להכריז על אוכלוסיית הדולפינן בלוסינז’ כמצויה בסיכון קריטי לפי סיווג IUCN (הארגון הבינלאומי לשימור הטבע), היות והראתה דלדול של 40% בין 1995 ו-2003. החדשות הטובות הן שבשנים האחרונות נראה שחל היפוך במגמה והמספרים נמצאים בעליה. מטרת הפרויקט היא, באמצעות ניטור נמשך של האוכלוסייה, להבטיח את שימורה לאורך זמן ובכך לסייע לעצור את הירידה הדרמטית והדרסטית במגוון המינים בכלל ומיני הלוויתנאים בפרט, שחלה בים האדריאטי.

תוצג סקירה כללית של ניצול הסביבה, בהתייחס לסוגיות השפעות התיירות והדיג, מבנה חברתי והתנהגות. ידע זה גם יידון גם בהקשר לכיצד ניתן להעבירו לרשויות ניהול מקומיות על מנת לסייע בשימור יצורים מופלאים אלה.

במהלך קיץ 2010, סקר אווירי משותף למספר גופי מחקר על לוויתנאים ומינים גדולים אחרים בעלי ערך שימורי גבוה, כמו צבי ים וכרישים – נערך על פני הים האדריאטי כולו. תצלום נקודתי זה סיפק תרומה יסודית להשמת הידע על אוכלוסיית לוסינז’ בקונטקסט הרחב של הים כולו.

חזרה לתכנית הכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *