מחקר הלוויתנאים (דולפינים ולווייתנים) בים הפתוח בישראל

תקציר ההרצאה מאת אביעד שיינין, מיה אלסר

מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל (מחמל”י), המכון ללימודי ים ע”ש רקאנטי והחוג לציוויליזציות ימיות, בית ספר למדעי הים ע”ש ליאון צ’רני, אוניברסיטת חיפה.

מחקר הלוויתנאים בישראל ממלא את פערי הידע הקיימים על הלוויתנאים במימיו החופיים של מזרח הים התיכון. המחקר מבוצע על ידי סקרים חצי יומיים על מימיים, גילוי ומעקב אחר הלוויתנאים מתאפשר כאשר הם עולים לפני המים לנשום אוויר. בין השנים 1998 ל-2011 נערכו 435 סקרי לווייתנאים חצי יומיים על גבי פלטפורמות מחקר מגוונות בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, מועדון היאכטות שיא-גל ויאכטות פרטיות נוספות. סך השטח הנסקר (‘מאמץ הסקירה’) כיסה למעלה מ-11,500 ק”מ. עיקר מאמץ החיפוש התקיים במרכז הארץ, בשנים האחרונות מתקיים מאמץ להרחיב את הסקרים לכל אורך החוף. במהלך הסקרים התקיימו 176 תצפיות. דולפינן מצוי Tursiops truncatus היה המין הבלעדי שנצפה במהלך הסקרים, לבד מדולפין מצוי Delphinus delphis אשר נצפה פעמיים ולוויתן אפור Eschrichtius robustus אשר נצפה פעם אחת. חוסר התלות של תדירות התצפיות ושל גודל הלהקה הממוצע בעונתיות, מצביעה על הימצאות אוכלוסיית דולפינן מצוי יציבה בגודלה במהלך כול השנה. משנת 2005, במהלך 98 סקרים מצולמים, צולמו וזוהו באופן פרטני 146דולפיננים מצויים. ארבעים וארבעה מהם נצפו למעלה מארבע פעמים. טווחי המחייה של חלק מהדולפינים המזוהים תועדו בין אשקלון לנתניה, ומספר דולפינים שנצפו באזור ראש הנקרה נראו גם באזור הרצלייה, אך לא דרומה משם, למעט פרט אחד. אוכלוסיית הדולפיננים המקומית מקיימת קשר רציף עם צי דיג המכמורת, צלילות ארוכות וסדרתיות לשיחור מזון מאחורי ספינות מכמורת הייתה ההתנהגות הנפוצה ביותר שתועדה.

לסיכום ההרצאה נעבור מרמת האוכלוסייה הנחקרת לרמת הפרט הנחקר, ונספר את סיפורה של דולפינה זיגי ושני צאצאיה. סיפור אחד מתוך פאזל של סיפורים רבים שמשתלבים לסיפורה של אוכלוסיית הדולפיננים הישראלית.

חזרה לתכנית הכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *