משכנים ללוויתנים ודולפינים בימי העולם ובים התיכון

הרצאה מאת אריך הוייט

WDCS, the Whale and Dolphin Conservation Society, Chippenham, Wiltshire, UK

החברה לשימור לוויתנים ודולפינים (WDCS), צ’יפנהם, ווילטשייר, אנגליה

העיקרון של אזורים שמורים ימיים − אזורים שמורים באוקיאנוסים ובגופי מים מלוחים − רוכש בהדרגה הכרה עולמית, עם מעל 100 מדינות שאמצו תכניות של הגנה סביבתית במי החופין ובים העמוק שבתחומן. הסכמים משפטיים ברמה אזורית, לאומית ובינלאומית מוקדו בצורך באזורים כאלה והציבו מטרות שמדינות רבות הסכימו להגשים.

בים התיכון, אמנת אקובמס (הסכם לשימור לוויתנאי הים השחור, ים תיכון והאזור האטלנטי הגובל) פעלה באמצעות הוועדה המדעית שלה לאתר אזורי מפתח המנוצלים על ידי לוויתנאים ולהמליץ על אזורים להגנה. ב-2007, הסכימו המדינות החברות, כחלק מהחלטה 3.22, על כינון 17 אזורים שמורים ימיים המבוססים על סביבת מחיה חיונית ללוויתנאים, אך המדינות המעורבות התמהמהו בישום ההחלטה. מאוחר יותר, מרכז הפעילות האזורית לאזורים שמורים (SPA/RAC) בים התיכון עיבדה המלצות לגבי אזורים במים הבינלאומיים, מעבר לטווח ה 6-12 מיל ימי.

אך איך נוכל לשמור על לוויתנאים בעלי טווח תנועה מאוד רחב בעזרת אזורים עם גבולות קבועים? הרבה מינים מגלים נאמנות לאתר וגם אם הם מקיימים הגירה למרחקים, הם שבים לאזורים מסויימים שנה אחר שנה. עדיין הגנה על בעלי חיים מאוד ניידים, כמו לוויתנאים, כלבי ים וצבי ים דורשת  אסטרטגיות ייחודיות, הכוללות אזורים נרחבים יותר, יותר מאזור אחד במינים עם מסלולי נדידה קבועים, שמירה על מסדרונות מעבר בין אזור חיוני אחד לאחרים וצירוף של פעולות מנע ופעולות נגד נוספות המונעות על ידי איומים, על מנת להבטיח הגנה יעילה.

אזור השמירה הימי הראשון ללוויתנאים היה לגונת אוחו דה ליברה (Laguna Ojo de Liebre) שבמכסיקו, עבור הלוויתן האפור (שמהגר לשם על מנת להתרבות) שהוכרז ב-1972 וכיום הינו חלק מהשמורה הביוספרית של אל ויזקאינו (El Vizcaíno Biosphere Reserve) . מאז, 575 אזורים עם סביבת מחייה חיונית ללוויתנאים הוכרזו ועוד 165 הוצעו להכרזה. רבים מהם עדיין רק על הניר, אך כל אזורי השמירה מתחילים עם ניירות ורצון טוב. זה בידי תושבי האזור, המדענים, הממשלות ובעלי האינטרסים להציב תכניות ניהול טובות, ליישמן ולאכפן.

חזרה לתכנית הכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *