דולפין מגובנן של האוקיינוס ההודי

Indian Ocean humpback dolphin (Sousa plumbea)

דולפינן מגובנן של האוקיינוס ההודי. צילום: Mandy

צילום: Mandy

כדאי לדעת: מין חופי מובהק זה נפוץ בים האדום, ונחשב מהגר לספסי נדיר לים התיכון. בינואר 2002 תיעדו חוקרי מחמל"י במשך מספר ימים פרט בודד לאורך החוף (במפרץ הדרומי של עתלית ובתוך נמלי יפו ואשדוד) בשיא סערות החורף. 

סכנות עיקריות:  מין זה מוגדר כמצוי בסכנת הכחדה (EN), ואוכלוסייתו הולכת ופוחתת עם הזמן. עיקר הסכנות נובעות מפעילות האדם: תיעוש, בנייה, נתיבי שייט, דייג והשלכת פסולת תעשייתית.

מזון: ניזון ממגוון רחב של דגים חופיים.

רבייה: מין זה מגיע לבגרות מינית בגיל עשר. היריון הנקבה נמשך 10-12 חודשים, כששיאי ההמלטה הם באביב ובקיץ. הגור נולד באורך של מטר לערך ובמשקל 25 קילוגרם, ונגמל מחלב אמו לאחר למעלה משנתיים (קשר אם-גור מחזיק עד גיל 3-4).

תוחלת חיים: 30-40 שנה.

סימנים מזהים בים: אורך גופו 2-2.8 מטרים, וצבעו משתנה: אפור, אפור-כחול, חום, ורדרד ואף לבן, חדגוני, או לעתים בעל "גלימה" וקצה סנפיר גב כהים. גופו של הדולפין המגובנן מוצק ומגושם, וחרטומו מופרד, דק וארוך. סנפירי החזה גדולים ומעוגלים בקצה. הסימן המובהק המזהה את האוכלוסייה המערבית של האוקיינוס ההודי וים סוף הוא גבנון במרכז הגב, שממנו יוצא הסנפיר (החלק הבולט מהמים נראה כפירמידה עם שלוש מדרגות) ומכאן גם שמו.

מין החופי לא נצפה במים העמוקים מ-20 מטר. לרוב הוא בודד, שוחה בזוג או בקבוצות קטנות (ככל הנראה ללא הפרדת גילאים וזוויגים). הוא ביישן ולא אקרובטי, נוהג לזקור ראש וסנפיר חזה בודד. לקראת העלייה לנשום, מוציא הדולפין המגובנן את החרטום לפני הראש. סנפיר הזנב מתגלה לפני הצלילה. משך רוב הצלילות פחות מדקה, אך הוא מסוגל לצלול עד ארבע דקות. לעתים שוחה בלהקות מעורבות עם דולפיננים, בעיקר בהקשר של חיפוש אחר מזון.

סימנים מזהים ביבשה: גבנון וסנפירי חזה. 30-38 שיניים בכל חצי לסת. משקלו של בוגר נע בין 150 ל-280 קילוגרם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
סגירת תפריט
<
×

נתקלת ביונק ימי במצוקה?

לצערנו, אירוע החפה אינו מחזה מאוד נדיר באזורנו, וכבר קרו מקרים בהם אף נתקלנו בלווייתן שנקלע לאזורנו.

אז, מה עושים עכשיו?

  1. יש להזעיק אותנו באחד ממספרי הטלפון הבאים:
    עוז גופמן – 050-6241663
    ניר הדר – 054-4765655
  2. במקרה של החפה -עלייה אל החוף- של יונק ימי: קודם כל, יש להרחיק סקרנים. אם הוא חי, אין לנסות להחזירו אל המים! יש להרטיב את גופו במי ים כדי למנוע מעורו להתייבש ולכסותו במגבות רטובות. יש להרחיק מגופו חול (ולהגן עליו מרוח) וכן למנוע כניסת מים לאזור פתח הנשימה שלו, שנמצא בגבו.
  3. חשוב לצלם את החיה ולשלוח לנו את תמונתה.
  4. יש לשלוח מספר טלפון שבו ניתן להשיג אתכם.

אנחנו מודים לך מאוד על הדיווח! נהיה בקשר בקרוב

לשיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

הצטרפו לקבלת עדכונים

דילוג לתוכן