סטנלה ברודה

Pantropical spotted dolphin (Stenella attenuata)

סטנלה ברודה. צילום: NOAA photo library

צילום: NOAA photo library

כדאי לדעת: זהו אחד ממיני הלוויתנאים הנפוצים בעולם (סה"כ ידוע על כשני מיליון פרטים), והנפוץ שבלוויתנאי מפרץ אילת, בים הפתוח. עם זאת, בקושי יש תיעוד מהמפרץ של סטנלה ממין זה. בינואר 2019 היה תיעוד בודד של להקה במפרץ, שלהערכת חוקרי מחמל"י היתה של סטנלה ברודה.

סכנות עיקריות: מין זה נפגע בעבר מספינות לדיג טונות, שלכדו אותו ברשתות ואף צמצמו את מלאי מזונו. אולם, בעקבות מאמצי שימור שכללו הפסקת פעילותן של אותן ספינות, אוכלוסייה הסטנלות התאוששה וכיום זהו מין נפוץ.

מזון: ניזון מדגים ומסרטנים בשכבות העליונות של המים. טורף בלילה אורגניזמים המבצעים נדידה אנכית, בעומקים של עד 200 מטר.

רבייה: מין זה מגיע לבגרות מינית בגיל 10 (נקבות) ו-12 (זכרים). שיא ההמלטות הוא בעונת הקיץ, ויש הפרש של כ-2-3 שנים בין המלטה להמלטה. הגור נולד באורך 80-85 סנטימטר ובמשקל לא ידוע. גמילת הגורים נמשכת בין שנה לשנתיים.

תוחלת חיים: אינה ידועה.

סימנים מזהים בים: אורך גופו של בוגר מגיע לכדי 1.7-2.5 מטרים. בצורתו, הוא דומה למינים אחרים של סטנלות. גבו בצבע כהה וגחונו בהיר, ואילו בבגרותו מופיעות בגחונו נקודות כהות ובגבו – בהירות. קצה חרטומו לבן, כשפסים נמתחים ממנו לעין ולסנפיר החזה.

זהו דולפין של ים פתוח, הנצפה לרוב במים העמוקים מקילומטר. הוא מאוד אקרובטי, וחברותי לכלי שיט. בנוסף, הוא שחיין מהיר ומאוד פעיל על פני השטח (מתגלה מרחוק מקצף קפיצותיו). צולל קצר (עד 3 דקות) ורדוד יחסית למינים דומים. הסטנלה ברודה חי בלהקות של מאות ואלפים, אך בים סוף הלהקות הן לרוב בנות 5-20 פרטים.

סימנים מזהים ביבשה: זיהוי סטנלות ברמת המין אינו פשוט, בעיקר אם דגם הצבע אינו שמור. שיני הסטנלה ברודה זהות לשיני סטנלה פסוסה, למשל. משקל סטנלה ברודה בוגר הוא כ-100 קילוגרם בממוצע.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
סגירת תפריט
<
×

נתקלת ביונק ימי במצוקה?

לצערנו, אירוע החפה אינו מחזה מאוד נדיר באזורנו, וכבר קרו מקרים בהם אף נתקלנו בלווייתן שנקלע לאזורנו.

אז, מה עושים עכשיו?

  1. יש להזעיק אותנו באחד ממספרי הטלפון הבאים:
    עוז גופמן – 050-6241663
    ניר הדר – 054-4765655
  2. במקרה של החפה -עלייה אל החוף- של יונק ימי: קודם כל, יש להרחיק סקרנים. אם הוא חי, אין לנסות להחזירו אל המים! יש להרטיב את גופו במי ים כדי למנוע מעורו להתייבש ולכסותו במגבות רטובות. יש להרחיק מגופו חול (ולהגן עליו מרוח) וכן למנוע כניסת מים לאזור פתח הנשימה שלו, שנמצא בגבו.
  3. חשוב לצלם את החיה ולשלוח לנו את תמונתה.
  4. יש לשלוח מספר טלפון שבו ניתן להשיג אתכם.

אנחנו מודים לך מאוד על הדיווח! נהיה בקשר בקרוב

לשיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

הצטרפו לקבלת עדכונים

דילוג לתוכן