סקר דולפינים מוצלח וסיכום 2010

היום קיימתי סקר דולפינים לתלמידי הקורס, שיטות מחקר יונקים ימיים, שאני מלמד הסמסטר בחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה. בנוסף, הצטרפו אליי מתנדבי מחמל”י חדשים וותיקים, שעברו הכשרה באיסוף נתוני סקרים לפני שבוע וחצי וצפר. ההפלגה התקיימה ממרינה הרצליה על גבי יאכטה של מועדון היאכטות שיא-גל.

הרוח המזרחית שנשבה הגבילה את הסקר עד לטווח של 3 מייל מהחוף, אחרי שעה ועשרים, יגאל (הצפר עם עיני הנץ) הבחין במשקפת בדולפין כ-300 מטר מהספינה 3.2 מייל מערבית למרינה הרצליה. זו לא פעם ראשונה שיגאל מבחין בטווחים האלה בדולפין – יכולות דומות הוא הפגין על המד-אקספלורר, צריך להוריד את הכובע.

הים הלא שקט והתנהגות הדולפינים הקשו על הספירה בתחילה, היו מסביבנו כ-9 דולפינים מהמין דולפינן מצוי. כ-5 בוגרים שני צעירים ושני גורים. בין הבוגרים פגשנו את הדולפינה זיגי והגור שלה זיגמונד, הדולפינה אריק והגור שלה, הדולפינה גבע והדולפינה טוויגי (זו התמונה של הדולפינה עם סימני הצלעות כיאה לשמה). מרבית הדולפינות הללו נצפות בתדירות גבוה באזור זה, זיגי נראתה לראשונה ב-2005, אריק ב-2003, גבע ב-2005 וטוויגי ב-2003. עקבנו אחר הלהקה שעתיים וחצי. במהלך המעקב עזבו חלק מהדולפינים ונשארנו עם חמישה דולפינים. מצורפות תמונות מהסקר והנה גם קישור לנתיב הסקר.

תמונות מהסקר

[nggallery id=1]

סיכומון 2010

כאשר הסילבסטר בפתח, קצת סיכומים לשנת 2010 (סיכום מסודר יינתן באסיפה הכללית). זו היתה שנת שיא בתולדות סקרי הדולפינים של מחמל”י בישראל, ביצענו 52 סקרים (הכי הרבה עד כה), היו 19 תצפיות (הכי הרבה עד כה), סרקנו 1,497 ק”מ ב-155 שעות ועקבנו אחרי דולפינים 131 ק”מ ב-24 שעות. גודל להקה ממוצע היה 5.7 דולפינים (דומה לנתון בשנים קודמות).

תודות לשיא-גל על התמיכה במחקר הדולפינים בישראל, לצוות של מחמל”י: אורי, עתר, מירב וענבל, ליגאל הצפר ולסטודנטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *